Toplam Ziyaretçi Sayısı : 591.453    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 92    Son Güncelleme Tarihi : 21.07.2022
Tel : 0216 345 35 25

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor BayramıUlu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bundan 103 yıl önce "tam bağımsız bir vatan " şiarıyla başlattığı mücadele sorumluluğu hala omuzlarımızda taşımakla birlikte bizler de buna ek olarak "tam bağımsız bir görme engeli yaşamı" demekteyiz ve bunun sorumluğuyla hareket etmekteyiz. Bu vesileyle;

Atamızı ve tüm silah arkadaşlarını saygı ve sevgi ile anıyor, ruhumuza aşıladıkları mücadele gücüyle, her geçen gün daha güzele ve daha iyiye ulaşmak için yürüyeceğimize söz veriyoruz.

Türkiye Görme Engelliler Derneği
Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan Fatih Karadayı.

HAYATIMIZDA YENİ ENGEL (ULAŞIM ARACI MARTILAR)Son zamanlarda başta İstanbul olmak üzere bir çok şehirde kullanılan martı uygulamasından birçoğumuz haberdarızdır. Bu araçlar, Hem kolay kullanımıyla hem de eğlenceli sürüş deneyimiyle kısa sürede benimsenmiş veyaygın hale gelmiştir. Maalesef ki bu uygulamanın bir de görünmeyen çok önemli bir sorun yarattığını belirtmek isteriz. Bu araçların kullanım şeklinin hiçbir denetime tabi olmadığını düşünüyoruz. Şöyle ki; martılar, artık her yerdeler. Her yerdeler derken; örneğin trafik ışıklarındalar, elektrik direklerindeler, kaldırımdaki ağaçlardalar… Kısacası kullanıcıların bu araçları bağlayacak her hangi bir yer bulmaları park etmeleri için yeterli. Sanki devlet ve belediyeler; tüm kaldırımları, tüm yolları bu şirketin hizmetine vermiş durumda.

Peki, bu gelişi güzel her yerde başıboş bırakılan martıların size zararı nedir diye sorabilirsiniz tabiki. Bu araçların hiçbir düzenlemeye tabi olmaması ve şirketin böyle keyfiyetçi bir tavır içinde olması, bizleri öncelikle vatandaş olarak rahatsız ediyor. İkinci kısmı ise; bu ülkede yaşayan görme engelli bireyler olarak bizlerin hayatı, ciddi manadatehlike altında. Zaten kaldırımların ve yolların düzensizliğinden şikâyetçiyken, esnafların ürünlerini sergileme şeklinden mustaripken, çöp kutuları, gelişigüzel park edilen arabalar sebebiyle arkadaşlarımızın ölümüne şahit olmuşken, bacaklarımızı kaldırım kenarlarındaki dubalara, kafalarımızı süs olsun diye dikilen ağaçlara vurmaktan bıkmışken; son günlerde, bir de “Martı” denen fütursuzlukla karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Birçok görme engelli arkadaşımız bu araçlara takılıp düşerek yaralanmalar yaşamakta. Hatta geçen gün, bir üyemiz trafik ışıklarına park edilmiş bir martıya takılıp caddeye kapaklanıyor. Neyse ki o an yoldan araç geçmiyor ve arkadaşımız hayatta kalabiliyor. İlk bakışta, sorunun kullanıcılardan kaynaklandığını düşünebilirsiniz fakat bu ancak bataklıktaki sinekleri öldürmeye yeter. Buradaki asıl acı kısım; sistemin bu başıboşluğa müdahale etmemesi.

Martı şirketine zaten hiçbir şekilde ulaşamıyoruz, yani muhatap yok. İstanbul Büyük Şehir Belediyesini Arıyoruz, “bu konuya biz bakmıyoruz” diyorlar. 155 polis imdadın trafik bölümüne ulaşıyoruz;“konu bizim kapsamımızda değildir” diyorlar. Yerel belediyeleri arıyoruz;“biz ilgilenmiyoruz; diyorlar. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı 1. Şube Müdürlüğüne ulaşıyoruz; “Bize posta yoluyla dilekçenizi gönderin” diyorlar. Yanlış anlaşılmasını istemeyiz, eposta değil posta yoluyla. Marsa roketlerle kargo gönderdiğimiz bir çağda hem de. Yani söz birliği edilmişçesine bu problem göz ardı ediliyor. Derdimiz, asla bu şirketin kapatılması değil. Halkımızın severek kullandığı bu araçların piyasadan kaldırılması da değil. Derdimiz, martıların kullanımının ve park edilme konusunun,akılcı bir yaklaşımla, kurallara tabi olmasıdır. Bizler sadece;artık yetkili kimselerin sorumsuzluğu yüzünden yaralanmak, ölmek istemiyoruz. Bizlerden birilerine bir zarar gelmeden tedbir alınmasını istiyoruz.

Konuyla ilgili yakın zamanda gerekli düzenlemelerin yapılmaması durumunda TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ olarak engellilerin güvenliğini sağlayabilmek amacıyla eyleme geçeceğimizi bildiriyor. Tüm engelli sivil toplum örgütlerini ve duyarlı vatandaşlarımızı bize destek vermeye davet ediyoruz.
KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

SON FAALİYET

8 AYLIK FAALİYETLERİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

05.06.2022 / 10:00

Değerli Üyelerimiz, Sempatizanlarımız ve takipçilerimiz, Derneğimizin 8 aylık faaliyetlerinin küçük bir özeti aşağıda yer almaktadır. Bu özet, faaliyetlerimizin tamamını kapsamamakla birlikte, desteklerinizle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızdan siz Türkiye Görme Engelliler Derneği dostlarını haber...

Yazının Devamını Oku

SON DUYURU

BASIN AÇIKLAMASI 20.07.2022 / 10:00

22.07.2022 / 10:00

Kamuoyuna;
Gün geçmiyor ki engelli bireyler ötekileştirilmesin. Gün geçmiyor ki hayatları hiçe sayılmasın, yok sayılmasın, daha da zorlaştırılmasın. Tüm bunlar yetmezmiş gibi; gün geçmiyor ki engelli bireyler hakarete uğramasın, aşağılanmasın, şahsiyetlerine dil uzatılmasın. Yeter ki uygun koşullar ortaya çıksın. Hemen bilinçaltlarındaki, engellilere dair sahip oldukları sağlıksız ve köhnemiş bakışları, adeta bir yanardağdan püsküren küller gibi ortalığa saçılmakta ve toplumu zehirlemektedir.

Yaşadığımız son olay; CUMHURİYET HALK PARTİSİ Ardahan Belediye başkanı Faruk Demir, görme engelli bir vatandaşın “başkanım, kaldırımlardaki engelli yolları ne olacak?” sözüne “herşey bitti bir tek engelli yolu mu kaldı. Gerekirse biz engellileri ellerinden tutar götürürüz” diyerek gerçek yüzünü göstermiş oldu. Bu kişi bizim belediye başkanımız olamaz. Bizim milletimiz bu tür düşünceleri olan kişileri bilmeden bu makama getirir ama bir kere yüzünü öğrendiğinde o kutlu makama asla oturtmaz. Mensubu olduğu siyasi partinin de gerekli iç denetimini yaparak bu kişiyi parti üyeliğinden ihraç etmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrımcılık, Anayasamıza göre suçtur ve bu başkan açık olarak suç işlemiştir. Bu siyasetçi, halkın vicdanında çoktan layık olduğu yeri bulmuştur. Kendi twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada kamuoyu, özür dilemesini beklerken yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali kabahatli olduğuna ilişkin tek bir cümle etmemiş, özür dilememiş; üstüne üstün “biz engellilerle çalışan bir belediyeyiz. Bizim ödül almış projelerimiz var.” Deme cüretini göstererek engellilerin daha fazla haklı tepki göstermesine neden olmuştur. Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; Demir’in bu hatasından dönerek tüm engellilerden özür dilemesini ivedilikle bekliyor, kendisine bu hastalıklı düşüncesi sebebiyle geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyoruz.

Bu tür düşüncelere sahip insanlar olmasına rağmen engelliler toplumun her alanında var olmaya devam edecek, birlikte yaşamaktan asla çekinmeyeceklerdir. Engelli bir belediye başkanını bünyesinde barındıran Cumhuriyet Halk Partisinin, bir an önce gerekli iç disiplin kurumlarını çalıştırarak sayıları on milyonlara ulaşan biz engellilerin yüreklerine su serpmesini bekliyor; yüreğinde insan sevgisi olan herkesi saygı ile selamlıyoruz.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Adına

Genel Başkan Fatih KARADAYI”

Yazının Devamını Oku
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?