Toplam Ziyaretçi Sayısı : 165.264    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 224    Son Güncelleme Tarihi : 30.04.2024
Tel : 0216 345 35 25

Engelliler Haftası Açıklaması

12.05.2020 / 10:00

Bildiğiniz üzere; her yıl 10-16 mayıs engelliler haftası olarak değerlendirilmektedir.

Bu tarih aralığında; engellilerin yaşadığı problemler ve bu problemlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm önerileri tartışılır. Ülkemiz ve dünya da engellilerle ilgili gelişen teknoloji ve yeni imkanlar gözler önüne serilir ve olumlu gelişmelerle ilgili şahıs, kurum ve ülkeler takdir edilir.

Ancak bu yıl Covid-19 nedeniyle bir çok etkinlikte olduğu gibi engelliler haftası etkinliklerinde de mümkün olduğu kadar evlerimizde kalıp ; sesimizi sanal platformlarda duyurmak zorundayız.

Covid-19 bizlere, medeni olduğunu iddia eden İsrail gibi bir ülkenin zorda kaldığında nasıl ilkelleşebileceğini göstermiştir. Yoğun bakımlarda engelli ve yaşlıların ancak yer olması halinde tedavi olabileceklerini, aksi halde kendi kaderlerine yani ölüme terkedeceklerini açıklamışlar, açıklamayla yetinmeyerek mevzuatlarında konuya ilişkin düzenlemeler yapmışlardır. Bu durum kabul edilemez.

İnsanın yaşama hakkı kutsaldır ve engellenemez.

Bu konu insan hakları bildirgesinde de güvence altına alınmıştır.

Bir çok insanın evlerine kapanmak zorunda kaldığı bu dönem ve tüm bu yaşadıklarımız, aslında hepimize de bir mesaj vermek zorundadır. Yıllardır virüs sebebiyle değil engeli sebebiyle, engelinden kaynaklı yaşadığı ön yargılar sebebiyle, alamadığı eğitim sebebiyle, istihdam edilememesi sebebiyle, neredeyse ömrünün tamamını evinde geçirmek zorunda kalan on binlerce kaderdaşımız mevcut. Bu dönem hepimize bir şeyler anlatmak zorunda. Daha çok çalışmamız gerektiğini, daha fazla insana ulaşmamız gerektiğini, özgürlüğün önemini, bağımsızlığın değerini… Bu dönem hepimizin sağlığı için evde kalması ne kadar zaruri ise bizler şunu anladık ve biliyoruz ki; Bu olağan üstü dönem bittiğinde dışarı çıkmak, hayata katılmak ve en önemlisi daha yüksek sesle ben varım demek de o kadar önemlidir.

Engellerimizin bize engel olmaktan çıktığı ,özgürleşebileceğimiz bağımsızlaşabileceğimiz nice güzel günlere.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Adına

Genel Başkan

Ramazan Koçak