Toplam Ziyaretçi Sayısı : 139.721    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 77    Son Güncelleme Tarihi : 01.04.2024
Tel : 0216 345 35 25

15 Ekim Beyaz Baston Güvenlik ve Bağımsızlık Günü

15.10.2023 / 15:00

“Beyaz Bastonu nasıl tanımlarsınız?” diye sorulsaydı şayet; bizler de içinde, güvenlik ve bağımsızlık kelimelerinin geçtiği cümleler kurardık. Anlamı ve önemi itibariyle; şüphesiz ki beyaz baston, görme engelli birein en önemli aracıdır.

Peki, bu anlam ve önemi; topluma, görme engelli toplumuna, yeterince anlatabiliyor muyuz? Malesef ki hayır! Çünkü henüz ulaşamadığımız veya ulaşmamızın istenmediği birçok görme engelli dostumuz var evlerinden çıkamayan. Eğitim almış, bir meslek sahibi olmuş ve toplumsal entegrasyonunu gerçekleştirebilmiş görme engelli grubu o kadar azınlıktadır ki görme engellilerin eğitiminde henüz %30’ların üzerine bile çıkabilmiş değiliz. Asla gerçek sayılara ulaşamıyoruz, asla görme engelli arkadaşlarımızla ilgili bilgi edinemiyoruz. Devlet kurumları, sivil toplum örgütleriyle işbirliğine maalesef yeterli düzeyde önem vermiyor ve bu ilişkilere sıcak bakmıyor. Günü kurtaran, yüzeysel ve oportünist bir bakış ve anlayış açısından kaynaklı bu; sadece görme engellilerin değil tüm engel gruplarının hayatında yıkıma sebep oluyor.

Bu yıkıcı anlayış, tüm birimlere sirayet etmekte; engelli sivil toplum örgütlerinin en temel ve hayati talepleri bile göz ardı edilmektedir. Örneğin; 3 yıldır, ciddiyet ve hassasiyetle üzerinde çalıştığımız raylı ulaşımın güvenliği konusunda bile yeterli düzeyde ilerleme sağlayamadık. Erişilebilirlik konusu da keza böyledir. 2005 yılında çıkan engelliler kanununda ön görülen; “kamuya açık alanların engelliler için erişilebilir hale getirilmesi” maddesi de sündürüle sündürüle bu güne kadar uygulamaya konmamış, kanunu ihlal eden hiç kimse bir bedel ödememiştir.

Bu demek değildir ki böyle devam edecek. Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; yukarıda bahsi geçen her sorunla, ayrı ayrı çok yakından ilgileniyor ve sonucunu takip ediyoruz. Mücadelemizden ve inancımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz. Önümizdeki dönemde çok daha fazla meydanlarda olacak, cumhuriyetimizin yüzüncü yılını, ülkemizi, tüm engelliler açısından, yaşanılabilir daha aydınlık yarınlara taşımak amacıyla; elimizden gelen her şeyin kat be katını, Daha fazlasını, ortaya koyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bu vesileyle; tüm görme engelli dostlarımızın bu anlamlı gününü kutlarız. Güvenliğin ve özgürlüğün tadına sonuna kadar varabileceğimiz bir dünyaya kavuşmak umuduyla…

Türkiye Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Adına;
Genel Başkan Fatih KARADAYI